Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?
Zaręczyny to jedna z piękniejszych chwil w życiu zakochanych. To moment, w którym mężczyzna zwykle słyszy "tak" i jednocześnie wręcza swojej wybrance pierścionek, który ma symbolizować wieczną miłość. Na którym palcu należy go nosić? Czy kobieta ma dowolność, czy raczej powinna przestrzegać przyjętych zwyczajów? Sprawdź!

Antyczna tradycja

Tradycja zdobienia palca narzeczonej biżuterią jest bardzo powszechna w Polsce. Jeśli ktoś wyłamuje się z tego obyczaju, to naprawdę są to rzadkie przypadki. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że symbol ten narodził się już w czasach antycznych. Pierścionki zaręczynowe wymyślili starożytni Egipcjanie. Oczywiście, chodzi o samą ideę, bo przedmiot, jakim dekorowano palec, uległ zmianie. Dawniej był to zwykły, niczym niezdobiony drucik zwinięty w okrąg. I właśnie ten wyróżnik był kluczowy. Kształt symbolizował wieczność, nieprzemijalność, co miało przełożyć się na związek zakochanych. Z czasem zwyczaj zaczął się rozprzestrzeniać, a prosty podarunek zmieniać w coraz ładniejszy, dekorowany, a później również i cenny.

Tradycja serdecznego palca

Dużą wagę przykłada się dziś do wyglądu. Panowie dążą do tego, by kupować najpiękniejsze pierścionki zaręczynowe, jakie dostępne są na rynku. Kwestia dotycząca tego, jak nosić biżuterię zaręczynową, jest tradycją, dlatego warto ją pielęgnować. Obecnie przyjęło się, że krążek powinien być zakładany na palec serdeczny. Wynika to z faktu, że to właśnie z niego odchodzi żyła prowadząca do serca, narządu metaforycznie łączonego z miłością. Rozbieżności pojawiają się w przypadku wyboru ręki. W całej Europie Zachodniej praktykowany jest obyczaj wystawiania przez kobietę palca lewej dłoni. Przez wiele lat tak samo było w Polsce.

Jak nosić pierścionek zaręczynowy w Polsce?

Symbolika lewej ręki ustąpiła w polskiej kulturze miejsca prawej. Miało to miejsce po upadku powstania styczniowego. Wtedy, gdy wielu mężczyzn nie wróciło do domów z wojny, panie na znak upamiętnienia poległych zaczęły przekładać biżuterię z lewego palca serdecznego na prawy. Symbol ten przetrwał do dziś. Po ślubie kobiety najczęściej noszą pierścionek z obrączką również na tym samym palcu.

Szeroki wybór

Na rynku występuje szeroka oferta. Można wybierać różne pierścionki zaręczynowe. Ceny także są odmienne. Dostępne są modele wykonane z rozmaitych kruszców i zdobione wielorakimi kamieniami. Dzięki temu każdy pan powinien bez trudu znaleźć odpowiedni wariant, który będzie dostosowany do gustu wybranki, a także dopasowany do możliwości finansowych.