środa, 29 listopadaPodcast TV - Twoja własna telewizja internetowa
Shadow

Co lepiej wybrać – tradycyjne żyrandole czy sufitowe lampy wiszące?

Urządzanie wnętrza – czy to domu, czy biura lub innego lokalu, wymaga wielu decyzji. Jedna z nich dotyczy doboru oświetlenia, szczególnie głównego źródła światła. W takich sytuacjach pojawia się pytanie: czy lepiej postawić na zwykłe wiszące lampy sufitowe? Czy może na żyrandol? Jeśli też zastanawiasz się nad tym – przeczytaj ten artykuł.

Lampy wiszące a żyrandole – różnice

Czym różni się np. nowoczesna lampa wisząca od żyrandola? Najprościej ujmując – w pierwszym przypadku mowa o szerokiej kategorii produktów, do której zalicza się liczne elementy oświetlenia, w tym także żyrandole. Te drugie jednak wyróżnia charakterystyczna budowa. Składają się bowiem z kilku opraw rozłożonych w mniej lub bardziej symetryczny sposób. Często mają również większy rozmiar i kojarzy się z przepychem.

Z kolei sufitowe lampy wiszące, poza żyrandolami, to mnogość rozmaitych elementów oświetlenia. Są wśród nich modele z pojedynczymi lub kilkoma oprawami, jakie przyjmują najróżniejsze formy. Mogą być małe lub zupełnie duże. Dzięki tym cechom idealnie wpasowują się w pomieszczenia o różnych wymiarach i odmienne style aranżacji.

Żyrandole z kolei traktowane są jako „bardziej eleganckie” źródła światła. Nawet jeśli nawiązują do współczesnych nurtów wnętrzarskich, to często są mocno inspirowane klasycznym klimatem. Dlatego pasują do „bogatszych” pomieszczeń.

Jakie zalety mają lampy wiszące?

Pora powiedzieć o zaletach, jakie mają wiszące lampy sufitowe . Ich głównym atutem jest wspomniana wyżej mnogość form. To właśnie dzięki temu są tak uniwersalne i można znaleźć wśród nich egzemplarze pasujące do wnętrz loftowych, klasycznych czy skandynawskich. Mogą zapewniać też punktowe, mocne światło lub miękkie, rozproszone, co w dużej mierze zależy od klosza.

Zalety żyrandoli

Jakie z kolei zalety mają żyrandole? Do największych bez wątpienia należy ich elegancja. Zwykle są to dość bogato zdobione produkty, rewelacyjnie wpasowujące się w klimat glamour czy klasyczny, nawet jeśli są inspirowane nowoczesnymi aranżacjami. Z reguły też zapewniają bardziej równomierne oświetlenie przestrzeni.

Wiele zależy od Twoich preferencji

Co więc lepiej wybrać? Wiszące lampy sufitowe? Czy może nowoczesny żyrandol? Znając już różnice między tymi elementami oświetlenia, jak i ich poszczególne zalety, na pewno będzie Ci łatwiej dokonać wyboru. Pamiętaj jednak, że – czy to będzie nowoczesna lampa wisząca, czy żyrandol, zależy przede wszystkim od Twoich preferencji.