wtorek, 16 kwietniaPodcast TV - Twoja własna telewizja internetowa
Shadow

Co to jest reportaż ślubny?

Każdy marzy o tym, by mieć efektowną pamiątkę ze ślubu. Jedni decydują się na nagranie filmu, inni zaś – na skorzystanie z usług fotografa. Coraz częściej jednak młoda para wybiera tzw. reportaż ślubny. Czym on jest? Dlaczego warto zdecydować się na taką usługę? Dowiedz się o niej więcej poniżej.

Reportaż ślubny – relacja z wielkiego dnia na fotografiach

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to zwykłe zdjęcia. Jednak zgłębiając reportaż ślubny, nietrudno dostrzec znaczące różnice między typowymi fotografiami ślubnymi a przemyślnie przygotowaną relacją. Zdjęcia reporterskie to wyjątkowe kadry, zupełnie inne niż typowe pozowane, czy to w czasie ceremonii, czy wesela.

Dzięki reportażowi ślubnemu tworzy się spójna opowieść. Stąd też wymaga on od fotografa uważnej pracy – zarówno w trakcie realizacji sesji, jak i przy selekcji zdjęć oraz postprodukcji. De facto staje się on reporterem, który ma często ułamki sekundy na uchwycenie ulotnych chwil. Choć to państwo młodzi pozostają głównym obiektem zainteresowania, to równie istotne jest utrwalenie na obrazie innych elementów tego dnia. Nawet pozornie błahe wydarzenia nabierają ciekawego kontekstu jeśli zostaną umiejętnie wplecione w tę historię.

Przygotowania do reportażu ślubnego

Choć, co do zasady, reportaż opiera się na chwilach chwytanych spontanicznie, to ważne jest odpowiednie przygotowanie do jego wykonania. Najważniejsze jest, aby przedstawić fotografowi to, czego się od niego oczekuje. W czasie rozmowy może wywiązać się burza mózgów, która wyłoni najlepsze pomysły. Należy również wyszczególnić kilka kluczowych momentów. Chodzi nie tylko o ceremonię w kościele, krojenie tortu czy pierwszy taniec, ale i to, co potencjalnie wydarzy się podczas wychodzenia z kościoła czy atrakcji, jakie zostały przewidziane. Zaprezentowanie każdego etapu wesela umożliwia fotografowi odpowiednie przygotowanie się do pracy.

Ponadto, dobrze nieco oswoić najbliższych z osobą fotografa. Opowiedzieć o tym, kim jest, jakie będzie jego zadanie. Warto zaznaczyć również, żeby byli naturalni, a jego traktowali jako kolejnego weselnika, który akurat ma aparat. Dzięki temu łatwiej uzyska się bardziej spontaniczne, naturalne fotografie. Zasadniczo fotograf będzie cieniem, nienarzucającym się innym i chwytającym każdą istotną chwilę. Jeśli zaś będzie chciał zrobić pozowane zdjęcie, wówczas poinformuje o tym wszystkich weselników i podpowie, w jaki sposób powinni się ustawić.

Warto postawić na dobrego fotografa

Przygotowanie swoistego sprawozdania reporterskiego z wesela nie jest łatwym zadaniem. Wymaga wyczucia, umiejętności uchwycenia odpowiednich kadrów, jak i zdolności przewidywania chwil, które są warte utrwalenia na fotografii. Dlatego też, wybierając fotografa, dobrze jest stawiać na doświadczonych specjalistów. To daje pewność uzyskania pięknej pamiątki.