czwartek, 18 kwietniaPodcast TV - Twoja własna telewizja internetowa
Shadow

Czym kierować się przy wyborze dietetyka z Wrocławia?

Obecnie na rynku można znaleźć wiele ofert dotyczących konsultacji dietetycznych, prowadzonych zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie. Okazuje się jednak, że wielu usługodawców tak naprawdę nie jest dietetykiem z wykształcenia. Sprawdź, na co zwracać uwagę podczas wyboru poradni żywieniowej i czy warto postawić na konsultacje online.

Kto może zostać dietetykiem?

Niestety w Polsce nie ma obecnie odpowiednich regulacji dotyczących tego, kto może pracować na stanowisku dietetyka. Wyłącznie w publicznych placówkach konieczne jest zatrudnienie specjalisty po studiach na kierunku dietetyka czy technologia żywności. Natomiast przepis ten nie obowiązuje już w prywatnych poradniach, a tym bardziej w świecie wirtualnym, gdzie porady żywieniowe mogą być udzielane niemal przez każdego. 

Podjęcie współpracy z osobą bez odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia (bazującą często wyłącznie na własnym przykładzie czy informacjach znalezionych w internecie) stanowi ogromne ryzyko dla zdrowia danej osoby. W szczególności mowa tutaj o pacjentach ze sporą otyłością czy chorobami współistniejącymi.

Jak wybrać dobrego specjalistę od żywienia?

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, który dietetyk z Wrocławia ukończył odpowiednie studia, a także dodatkowe kursy. Jeśli pacjent zmaga się z jakimś schorzeniem, to kluczowe jest, by w wybranym gabinecie przyjmował specjalista zajmujący się chorobami dietozależnymi. Równie ważne są opinie dotychczasowych pacjentów na temat stosowanych metod czy podejścia do obsługiwanych osób. 

Warto również wspomnieć, że nawet jeśli dietetyk umożliwia współpracę zdalną, to zalecane jest, by pierwsza konsultacja odbyła się jednak stacjonarnie. Podczas spotkania obowiązkowo powinny zostać wykonane pomiary antropometryczne i masy ciała, a wyniki porównane z badaniami krwi. Po ustaleniu stanu zdrowia oraz celu dalsza współpraca może przebiegać w trybie online (z doradztwem, monitorowaniem postępów czy wprowadzaniem zmian w diecie).

Jak przygotować się do wizyty u dietetyka?

W momencie wyboru odpowiedniego specjalisty i umówienia terminu konsultacji warto wcześniej wykonać przynajmniej podstawowe badania krwi, a także przygotować listę zażywanych leków czy suplementów. Z pewnością przydadzą się również dane dotyczące najczęściej spożywanych posiłków wraz z ich dzienną kalorycznością.