niedziela, 25 lutegoPodcast TV - Twoja własna telewizja internetowa
Shadow

Do czego służy lakier bezbarwny?

Zewnętrzna powłoka samochodu jest wrażliwa na różne czynniki. Jednak nawet na nie istnieje skuteczny sposób. Wielu właścicieli pojazdów decyduje się na lakier bezbarwny, stanowiący dodatkową ochronę karoserii przed zniszczeniem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jakie ma zalety – przeczytaj poniższy artykuł.

Czym jest lakier bezbarwny?

To przezroczysty preparat, nazywany także klarem, który nakłada się pod koniec prac lakierniczych. Tym samym stanowi rodzaj pancerza, chroniącego przed ewentualnymi odpryskami, jak i mnóstwem innych negatywnych czynników. To jednak nie jedyna jego właściwość. Oprócz tego nadaje karoserii piękny połysk i podbija kolor. Można go kupić m.in. w takich miejscach jak sklep lakierniczy.

Po co kładzie się lakier bezbarwny na karoserię?

Głównym celem, w jakim stosuje się lakier bezbarwny , jest ochrona właściwej powłoki lakierniczej. Dzięki niemu ma ona skuteczne zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi i chemicznymi. Z drugiej strony – klar stanowi barierę dla oddziaływania mechanicznego. Nie chodzi naturalnie o mocne zarysowania, ale karoseria łatwiej poradzi sobie np. z wystrzeliwującymi spod kół drobinami.

Jego właściwości wynikają ze specyficznego składu. Znajdują się w nim najczęściej różnego rodzaju żywice, rozcieńczalniki oraz stabilizatory UV. Każdy z tych elementów odgrywa istotną rolę w ochronie przed zarysowaniami i promieniami słonecznymi. Warto wiedzieć, że klar dzieli się na kilka klas, w zależności od stężenia zawartej w nim żywicy. Wyróżnia się m.in. preparaty:

  • medium solid (40%),
  • high solid (50%),
  • very high solid (60%).

Sprawdź ofertę lakierów w dobrym sklepie!

Jak widzisz, lakier bezbarwny ma liczne właściwości, doceniane przez wielu właścicieli samochodów. Dlatego warto w niego zainwestować, wybierając ofertę, jaką proponuje dobry sklep lakierniczy z markowymi produktami. Sprawdź już teraz różne preparaty i wybierz odpowiednie zabezpieczenie karoserii.