niedziela, 25 lutegoPodcast TV - Twoja własna telewizja internetowa
Shadow

Dopuszczenie do obrotu — jak legalnie sprzedawać swój towar?

Towary trafiające na rynek Unii Europejskiej muszą spełniać określone standardy. Dobrze przygotuj się do handlu międzynarodowego, a będziesz czerpać z niego wiele korzyści. Sprawdź, na czym polega legalny obrót towarowy za granicą i jak w załatwieniu formalności może pomóc agencja celna.

Zasady obrotu towarowego w Europie

Najpierw zastanów się, jakim towarem handlujesz. W zależności od rodzaju produktu, mogą obowiązywać Cię nieco inne przepisy. Dla przykładu, na zabawkach dla dzieci, telefonach komórkowych, maszynach przemysłowych i wyrobach z sektora energetycznego należy umieścić znak CE. To deklaracja zgodności z unijnymi standardami bezpieczeństwa. W przypadku leków konieczne jest uzyskanie zezwolenia od Europejskiej Agencji Leków.

Ponadto przedsiębiorcy muszą liczyć się z opłatami celnymi. Dopuszczenie do obrotu towarów pochodzących spoza państw unijnych wiąże się z dodatkowymi kosztami. Trzeba uwzględnić je w cenie wprowadzanych na rynek produktów. Między innymi dlatego jeszcze przed rozpoczęciem działalności międzynarodowej trzeba dokładnie poznać przepisy i zaplanować ruch tranzytowy. Złamanie prawa może wiązać się z koniecznością zapłacenia dużej grzywny i utratą uprawnień celnych oraz zagraża dobremu wizerunkowi marki.

Usługi celne dla przedsiębiorców

Jako właściciel firmy spedycyjnej lub producent towaru przygotowujący się do handlu za granicą możesz skorzystać z audytu celnego. Dzięki niemu:

  • ustalisz stawki podatku obowiązujące na przesyłane przez Ciebie towary,
  • lepiej zrozumiesz prawo celno-skarbowe,
  • poznasz zasady legalnego handlu w wybranych krajach w Unii Europejskiej i poza nią,
  • pozytywnie przejdziesz przez kontrole celne,
  • opracujesz dokumentację konieczną do transportu towarów, w tym odpowiednie listy przewozowe.

Agencja celna  doradza przedsiębiorcom zajmującym się sprzedażą i wysyłką różnego rodzaju towarów, na przykład urządzeń elektronicznych, kosmetyków, zabawek dla dzieci, aparatury medycznej, alkoholu i wyrobów rolniczych.

Sprawny przewóz towarów

Organizujesz transport międzynarodowy? Szczególną uwagę zwróć na opłaty celne i przygotowanie odpowiedniej dokumentacji przewozowej. Wprowadzaj towary do obrotu za granicą zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami. Jeśli chcesz sprawdzić legalność podejmowanych działań, możesz skorzystać z usługi audytu celnego.