niedziela, 25 lutegoPodcast TV - Twoja własna telewizja internetowa
Shadow

Jak agencja celna sprawdza legalność obrotu towarowego?

Przesyłanie towarów za granicę daje przedsiębiorcom wiele korzyści. Trzeba jednak być gotowym na ewentualne kontrole celników. Poznaj zasady dopuszczania produktów do obrotu na terenie Unii Europejskiej.

Działanie agencji celnej

Celnicy są odpowiedzialni za weryfikowanie pochodzenia towaru i pobieranie opłat celnych. Wielu przedsiębiorców obawia się kontroli, ponieważ niepokoi ich zawiłość przepisów. Stawka podatku uzależniona jest między innymi od rodzaju produktu oraz miejsca przeprowadzenia najbardziej znaczących procesów produkcyjnych. Ponadto trzeba pamiętać o spełnieniu standardów jakości obowiązujących w określonym obszarze handlowych. Dopuszczenie do obrotu zabawek dla dzieci, urządzeń elektronicznych, aparatury medycznej, opatrunków i maszyn budowlanych wiąże się z koniecznością stosowania znaku CE.

Działalność celników nie ogranicza się jednak wyłącznie do przeprowadzania kontroli i pobierania podatków. Oferują oni również usługi dla przedsiębiorców, którzy zajmują się transportem towarów w skali międzynarodowej.

Audyty i obsługa ruchu tranzytowego

Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemności związanych ze złą interpretacją przepisów celno-skarbowych i łamaniem prawa możesz zamówić audyt. Obejmuje on na przykład:

  • sprawdzenie dokumentów, takich jak listy przewozowe i faktury,
  • obliczenie należności celnych i podatkowych,
  • zweryfikowanie klasyfikacji towarów i norm bezpieczeństwa,
  • ocenę ochrony firmy przed nieświadomym przemytem produktów.

Agencja celna opracowuje dokumentację wskazującą dostrzeżone słabe punkty ruchu tranzytowego. Co zrobić, by handel międzynarodowy przynosił zyski? Przede wszystkim zorientuj się w wysokości ceł i podatków. Są one ważnym czynnikiem kształtowania ceny produktu. Przestrzeganie przepisów Unii Europejskiej pozwoli Ci zachować wysoką jakość asortymentu. Sprowadzanie towaru z innych krajów i ich wysyłka za granicę to szansa na dotarcie do nowych grup docelowych, zwiększenie zysków firmy oraz wyróżnienie się wśród lokalnej konkurencji.

Bezpieczny transport międzynarodowy

Handlujesz kosmetykami, elektroniką, maszynami lub zabawkami dla dzieci? Upewnij się, że Twój towar jest legalnie dopuszczony do obrotu. Płać podatki i regularnie śledź zmiany w przepisach celno-skarbowych. W każdej chwili celnicy mogą przeprowadzić kontrolę i warto się do niej przygotować.