wtorek, 16 kwietniaPodcast TV - Twoja własna telewizja internetowa
Shadow

Klar – jak nakładać lakier bezbarwny na karoserię?

Chcesz zadbać lepiej o kolor Twojego auta? W takim razie powinieneś zastanowić się nad położeniem na nim klaru. Lakier bezbarwny to jedna z najważniejszych powłok, jakie stosuje się na karoserii. Jak działa? I jak go zaaplikować prawidłowo? O tym m.in. dowiesz się z artykułu poniżej. Przeczytaj go już teraz!

Czym jest lakier bezbarwny?

Klar, czyli lakier bezbarwny, to specjalna mieszanka, którą stosuje się jako ostatnią warstwę na bazową powłokę karoserii. Składa się m.in. z mieszanek żywic, rozcieńczalników i preparatów stabilizujących oddziaływanie promieni UV. Taki środek stanowi skuteczne zabezpieczenie przed różnymi negatywnymi czynnikami. Chroni kolor auta zarówno przed intensywnymi promieniami słonecznymi, jak i opadami atmosferycznymi. Stanowi też barierę dla oddziaływania mechanicznego i chemicznego. Należy wiedzieć, że dzieli się go na 3 klasy, w zależności od stężenia substancji żywicznych – medium solid, high solid i very high solid.

W którym momencie kładzie się na karoserię auta?

Sprzedawany przez każdy dobry sklep lakierniczy klar stanowi pancerz dla poprzedzających go powłok. Toteż lakiernik kładzie go na końcu prac, kiedy kolor już wyschnie, a rozcieńczalniki poprzednich warstw odparują. To istotne dla trwałości takiej „bariery”. Warto pamiętać, że wybór preparatu powinien zależeć od tego, jakich lakierów użyło się przed nim. Jeśli środków konwencjonalnych – można wybrać dowolny rodzaj spośród ww. produktów. W przypadku jednak wodorozcieńczalnych – stosuje się przede wszystkim powłoki klasy HS i VHS.

Wybierz odpowiedni lakier dla siebie!

Mając powyższą wiedzę, z pewnością łatwiej wybierzesz artykuł, który odpowiada Twoim oczekiwaniom. Pamiętaj jednak, by sięgać po propozycje, jakie może zagwarantować dobry sklep lakierniczy, oferujący markowe produkty. Wtedy masz pewność co do jakości zakupionego klaru i że dobrze zabezpieczy karoserię Twojego samochodu.