środa, 29 listopadaPodcast TV - Twoja własna telewizja internetowa
Shadow

Typy i funkcje dobrych robotów kuchennych

Miłośnicy gotowania mają obecnie do dyspozycji sprzęt AGD, który znacznie ułatwia im pracę. Nowoczesne roboty kuchenne mają szereg przydatnych funkcji i występują w różnych wersjach. Z tego powodu przed zakupem urządzenia należy zastanowić się nad własnymi potrzebami. Sprawdź nasz artykuł i przekonaj się, w który malakser kuchenny najlepiej zainwestować!

Robot kuchenny ręczny czy stacjonarny?

W salonach sprzedaży klienci mają do dyspozycji blendery oraz urządzenia stacjonarne. Pierwsza opcja, czyli ręczny robot kuchenny, cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem, ze względu na niewielką ilość miejsca, jaką zajmuje w kuchni. Sprzęt przeważnie oferuje końcówkę typu żyrafa, trzepaczkę oraz misę z ostrzem S i dodatkowo uchwyt, w którym znajduje się silnik. Z kolei robot stacjonarny ma szeroką bazę, do której dochodzi szereg misek, ostrzy i końcówek, które razem wymagają dużo miejsca do przechowywania.

Blender ze względu na swój niewielki rozmiar ma przeważnie znacznie mniejszą moc niż stacjonarny malakser kuchenny. Jest to spowodowane rodzajem użytego silnika. Tradycyjny robot z misą jest szerszy, więc można w nim zamontować znacznie lepszy napęd niż ma to miejsce w przypadku wariantu ręcznego. Stacjonarne urządzenie oferuje też więcej funkcji, które przydają się w codziennym gotowaniu.

Robot kuchenny – przydatne funkcje

Zwolennicy samodzielnego przygotowywania posiłków mają do wyboru nowoczesne roboty kuchenne o zróżnicowanych funkcjach. Ręczny robot kuchenny świetnie sprawdzi się do przygotowywania zup-kremów czy past, do czego służy końcówka typu żyrafa. Z kolei misę z ostrzem S można wykorzystać do rozdrabniania i szatkowania warzyw oraz owoców, a w przypadku modelu o większej mocy nawet orzechów i nasion!  Warto sięgnąć po wariant z trzepaczką, która z powodzeniem zastąpi tradycyjny mikser. 

Stacjonarny robot z misą przeważnie oferuje podobne funkcje jak ręczny robot kuchenny. Jednak ten pierwszy ma dużą liczbę dodatkowych akcesoriów, dzięki którym przygotowywanie posiłków przebiega szybciej i sprawniej. Nie trzeba przede wszystkim trzymać urządzenia w dłoni przez cały czas. Zaopatrzone jest w tarki z kilkoma rodzajami oczek, które gwarantują różnorodność przyrządzanych potraw. Nowoczesne roboty kuchenne mają też często następujące funkcje:

  • podstawka antypoślizgowa,
  • zabezpieczenie przed nieprawidłowym montażem i przegrzaniem,
  • tryb łatwego czyszczenia,
  • schowek na kabel sieciowy.

Kupując stacjonarny malakser kuchenny lub blender należy kierować się również mocą silnika. Dotyczy to zwłaszcza modeli ręcznych, które z powodu niewielkich rozmiarów pracują słabiej. Optymalnym rozwiązaniem jest urządzenie o mocy od 800 W wzwyż. Z kolei zamawiając robot z misą, warto sprawdzić materiał wykonania jego poszczególnych części. Najlepiej, aby końcówki i pojemniki były wykonane ze stali nierdzewnej.

Robot kuchenny – jaki wybrać?

Konsumenci zamawiający robot stacjonarny lub ręczny powinni zwrócić też uwagę na producenta wybranego modelu. Poszczególne marki specjalizują się w urządzeniach z różnych półek cenowych i o rozmaitych funkcjach, więc jest w czym wybierać! Szczególnym powodzeniem cieszy się robot kuchenny Electrolux, ceniony przez ekspertów i użytkowników.